Сторінки історії Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»

Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»

Газопостачання міст Донецької (тоді - Сталінської) області почалося в 1936 році попутним коксівним газом. Масова ж газифікація природним газом почалася в 1958 році, коли він вперше надійшов з Краснодарського краю на схід області в місто Амвросіївку, де і був запалений перший символічний факел. Рішенням виконкому Сталінського обласного Ради депутатів трудящих від 28.11.58 року № 972 було затверджено план газифікації житлового фонду області на період 1959-1965 р Першими, слідом за Амвросіївка, в 1959 р природний газ отримали міста Донецьк (колишній Сталіно), Маріуполь ( колишній Жданов), Макіївка і Харцизьк. У 1960 році газ приходить в Дружковку, Краматорськ, Костянтинівки. Протягом 1961-1962 років газифікуються Єнакієве, Артемівськ, Слов'янськ. Для керівництва почалася інтенсивної газифікацією області в 1959 р в системі комунального господарства області було створено госпрозрахункове обласне управління газовими підприємствами та мережами «Облпромбитгаз», до якого своїм історичним корінням йде нинішнє публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Донецькоблгаз».

Першим керівником Управління газовими підприємствами та мережами «Облпромбитгаз» (з 1959 по 1964 р) був Юрій Євгенович Червінський. До складу Управління тоді входили Сталінська, Макіївська, Жданівська, Горлівка, Амвросіївська і Краматорська контори «Міськгаз».

У період становлення Управління газовими підприємствами «Облпромбитгаз» в містах області створюються контори по експлуатації газифікованих об'єктів, які розташовуються переважно при житлово-експлуатаційних конторах або в квартирах житлових будинків. Кількість працівників в кожній з таких контор не перевищувало в середньому 10-15 осіб. Але, незважаючи на нечисленність персоналу цих служб, на їх плечах лежала прокладка газопроводів, підключення до газорозподільних мереж квартир, газифікація підприємств і опалювальних котелень, і багато іншого. Їх зусиллями вже протягом 1959 року по області природним газом було газифіковано 19 тис. Квартир. Газифікація промислових підприємств Сталінської області проводилась під безпосереднім контролем Ради Міністрів УРСР, який своєю постановою № 609 від 23.04.60 р визначив перелік промислових підприємств, які підлягали першочерговій газифікації. У 1960-1961 роках природний газ отримали заводи:

 • Макіївський трубний;
 • Жданівський ім. Ілліча;
 • Харцизький трубний і проволочно-канатний;
 • Костянтинівський металургійний і скляний;
 • Краматорський металургійний;
 • Ново-Краматорський машинобудівний;
 • Артемівський завод кольорового прокату;
 • Микитівський ртутний комбінат.

Величезними темпами розвивалася газифікація області протягом наступних 14 років. Разом з наростанням обсягів споживання газу росли і газові служби. Експлуатаційні (малопотужні і нечисленні) контори переросли в виробничо-експлуатаційні управління, забезпечені кваліфікованими кадрами. У чималому ступені успіхи цього періоду пов'язані з особистістю Миколи Ілліча Тохтамиша, який з 1960 року беззмінно керував обласним газовим господарством протягом наступних 30-ти років.

Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 22.08.75 р № 400 та наказу Міністерства комунального господарства УРСР від 05.09.1975 р № 299 була проведена реорганізація структури управління газовими господарствами області. В результаті трест «Облпромбитгаз» був ліквідований і організовано Донецьке виробниче об'єднання газового господарства «Донецькоблгаз» з тими ж завданнями і функціями, які були покладені на «Облпромбитгаз».

Чергова реорганізація підприємства сталася в 1994 році, в період керівництва Володимира Ілліча Шелудченко. Відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15.06.93 р № 210/93 і на підставі рішення Державного комітету України по нафті і газу від 11.03.94г. № 80 в 1994 році було створено ВАТ «Донецькоблгаз» зі статутним фондом 6,96 млн грн, 38% пакета акцій якого належить НАК «Нафтогаз України». Другого червня 2011 р пройшла перереєстрація ВАТ «Донецькоблгаз» в ПАТ «Донецькоблгаз». З 2003 по 2015 Головою правління ПАТ «Донецькоблгаз» був Микола Степанович Масс. На певному етапі міські газові господарства Донецька, Макіївки і Маріуполя вибули із зони обласного підпорядкування і зараз мають статус автономних організацій. Одночасно з розширенням масштабів газопостачання велика увага приділялася забезпеченню його безпеки. Донецька область стала новатором багатьох починань, пов'язаних з цією проблемою. Зокрема спільно з облдержадміністрацією було прийнято рішення про розміщення балонів зрідженого газу в шафах поза приміщеннями.

З 1962 року на підземних газопроводах стали встановлюватися гумовотканинні компенсатори, розроблені «Облпромбитгазом» спільно з Донецьким заводом гумотехнічних виробів. Це дало можливість забезпечити безпечну експлуатацію газових мереж, що пролягають над гірничими виробками. За участю тресту, а в подальшому і об'єднання «Донецькоблгаз», була розроблена «Інструкція з проектування захисту, будівництва і експлуатації газопроводів на території вугільних басейнів України (РДІ 204 УССР 025-91).

При будівництві нових газопроводів ПАТ «Донецькоблгаз» зайняло тверду стратегічну позицію - переведення виробництва на інноваційні технології із застосуванням полімерних матеріалів та наукоємного обладнання.

З огляду на, що близько половини експлуатованих газопроводів є підземними, особлива увага приділяється активному захисті їх від електрохімічної корозії, підвищення її ефективності. ПАТ «Донецькоблгаз» в своїх структурних підрозділах впроваджує в системах катодного захисту комбіновані титанові металооксидних анодні заземлювачі типу ТДМ. Застосування цих заземлювачів більш ефективно в порівнянні з раніше застосовувалися масивними анодними заземлювачами на основі сталі, чавуну і железокремніевих сплавів.

До інноваційним розробкам відноситься і одноступенева система редукування, яка почала впроваджуватися з 1998 р і отримала надалі широке поширення при газифікації населених пунктів області.

У 2015 році відбулася реорганізація Підприємства:

 • Припинено діяльність структурного підрозділу Товариства - ДЗЕРЖИНСКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20317006) шляхом реорганізації - приєднання до КОСТЯНТИНIВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20316946)
 • Припинено діяльність структурного підрозділу Товариства - ДРУЖКIВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20317058) шляхом реорганізації - приєднання до КРАМАТОРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ ВП: 24805642)
 • Припинено діяльність структурного підрозділу Товариства - МАР'їНСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20317064) шляхом реорганізації - приєднання до КРАСНОАРМIЙСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20316981)
 • Припинено діяльність структурного підрозділу Товариства - ДЕБАЛЬЦЕВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20317087) шляхом реорганізації - приєднання до АРТЕМIВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ (Код ЄДРПОУ: 20317035)