Коли температура в квартирі прагне до некомфортно низьких значень, мешканці починають активний пошук вирішення проблеми. І нерідко перше, що спадає на думку - це включити на кухні газову плиту в якості обігрівача.

Здається, що досить простягнути руку з запаленим сірником і скоро стане тепло.

Зовсім не випадково газові плити в усіх профільних документах іменуються побутовими приладами, призначеними для приготування їжі. Це зроблено з метою чітко визначити призначення виробів.

Розглянемо неприємні і небезпечні ситуації, в які може потрапити порушник правил безпечного користування газовими приладами. До яких відноситься: пожежо- та вибухонебезпечність, а також вплив на організм людини чадного газу.

Загроза № 1 - ймовірність виникнення пожежі або вибуху.

«Блакитне» паливо робить наше життя комфортнішим, до того ж воно економічно вигідне. Але при порушенні правил безпеки при користуванні газовими приладами, виникає можливість розвитку аварійної ситуації, яка може привести до руйнування майна та загрозі життю і здоров’ю людей.

Тому користувачам газових плит слід пам'ятати про те, що людство навчилося відносно безпечно споживати газ. Але не більше того - газ легко виходить з-під контролю. І для цього багато не потрібно, наприклад, вибух газоповітряної суміші станеться, коли концентрація газу в помешканні складе від 5% до 15% від обсягу помешкання.

Обігрів помешкання газовою плитою може привести до перегріву і займання предметів та меблів, розташованих поблизу - наприклад, кухонного гарнітуру.

Загроза № 2 - підвищення концентрації чадного газу

Для повного згорання 1 кубометра природного газу необхідні 10 кубометрів повітря (з вмістом кисню 20%). При горінні вуглець вступає в реакцію з киснем. Така реакція відбувається нормально лише коли в приміщенні достатньо кисню. Тоді утворюється вуглекислий газ (СО2), який виходить через димохід, кватирку, вентиляційний канал.

Під час активного використання газової плити при неефективній роботі систем вентиляції помешкання (щільно зачинені двері, вікна, кватирки) або взагалі за несправності вентиляційної системи (закриті вентиляційні канали, засмічені вентиляційні решітки), згоряння природного газу може бути не повним в результаті чого в повітрі помешкання буде накопичуватися чадний газ (СО, окис вуглецю)

Чадний газ є безбарвним і не має запаху. Тобто наявність чадного газу ви відчуєте лише коли з’являться перші симптоми отруєння. Але найнебезпечнішим чадний газ є тоді, коли людина спить. Вона не відчуває жодних симптомів отруєння та просто помирає. При отруєнні людина відчуває головний біль, нудоту, запаморочення, у неї прискорюється серцебиття та починається сухий кашель. А при більш тяжкому отруєнні спостерігається втрата свідомості, параліч, судоми, порушення дихання, посиніння шкіри та слизових оболонок, після чого людина може померти.

Не варто обманювати себе і ризикувати життями. Так як повністю безпечних варіантів обігріву помешкання за допомогою газової плити не існує. Причина в тому, що до нещасних випадків призводить не природний газ, а ігнорування правил його безпечного використання. Споживачі просто залишають плити без контролю (що само по собі заборонено), забувають про них, засинають. Що і призводить до виникнення аварійних ситуацій та отруєнь.

Громадяни! Будьте обачні та обережні!

Відповідальність за безпеку користування газовими приладами і димовентиляційними каналами, законодавчо покладена на власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів))!

Використовуйте для обігріву помешкання лише ті прилади, які для цього призначені!

При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104.