Кожен день люди використовують газ у побуті. Ми готуємо їжу на газових плитах, гріємо воду газовими колонками, обігріваємо свої оселі, тощо. При правильному використанні, природний газ є безпечним для людини. Проте, водночас, газ несе у собі неабияку небезпеку. Одна маленька помилка може спричинити надзвичайну ситуацію, привести до справжньої трагедії: руйнуванню майна та загибелі людей. Наслідками недотримання правил безпеки використання газу стають вибухи, пожежі, отруєння чадним газом.

Коли системи централізованого опалення вимкнені на літній період, а тепла погода ніяк не приходе, в приміщеннях багатоповерхівок дуже часто джерелом тепла для їх мешканців стає побутова газова плита (ввімкнені конфорки, відкрита духова шафа). Але такі дії несуть в собі велику небезпеку.

Не можна опалювати приміщення за допомогою газової плити, це може привести до перегріву і займання предметів і меблів, розташованих поблизу - наприклад, кухонного гарнітуру. В приміщеннях де довгий час горить природний газ – важко дихати, з причини малої концентрації кисню в повітрі. При витоку газу в разі ненавмисного погашення вогню, може статися вибух та пожежа. При сушінні одягу та інших займистих предметів над відкритим вогнем газової плити може виникнути їх загоряння.

Для того, щоб уберегти себе і свою сім'ю, в першу чергу необхідно усвідомлювати небезпеку отруєння чадним газом і розуміти звідки він береться і як впливає на організм людини.

Опалення житлових приміщень побутовими газовими плитами супроводжується утворенням смертельно небезпечного для організму людини чадного газу (СО – окису вуглецю), наявність якого в приміщенні неможливо визначити через відсутність кольору і запаху. Саме тому використовувати газові прилади не за призначенням категорично заборонено.

Газові плити в побуті призначені для короткочасної роботи з метою приготування їжі, але аж ніяк для обігріву приміщень. Так що ж відбувається коли ми вирішуємо погрітися за допомогою газової плити? Зі шкільних уроків хімії ми всі знаємо, що для того щоб відбувалася хімічна реакція горіння необхідний кисень. Так для згоряння 1 м3 природного газу метану (СН4) необхідно 2 м3 кисню (О2) або близько 10 м3 повітря При повному згорянні газу, якщо на 1 молекулу метану приходиться дві молекули кисню, утворюється вуглекислий газ СО2 (двоокис вуглецю).

Коли ми, для того, щоб обігрітися, запалюємо всі конфорки на газовій плиті та ще й духову шафу, звісно ж, обмеживши приток свіжого повітря до приміщення (а цьому «допомагають» герметичні металопластикові вікна та герметичні так звані «броне-двері», що мають ущільнюючі гумові прокладки), то в такому випадку в зоні горіння дуже швидко не буде достатньої кількості повітря. Газ буде згорати не повністю, так як частина його горючих компонентів не зможе вступити в хімічну реакцію. Беручи до уваги те, що газова плита в такому режимі споживає за годину приблизно 1,2 м3 газу та помноживши на кількість необхідного повітря, можемо визначити на який час в герметично зачиненому приміщенні вистачить повітря.

Небезпечні властивості чадного газу обумовлені тим, що він витісняє кисень з оксигемоглобіну крові і вступає в сполуку з гемоглобіном, утворюючи карбоксигемоглобін. Кров стає нездатною переносити достатню кількість кисню з легень до тканин, а через понижений вміст кисню в крові виникає кисневе голодування. При наявності в приміщенні чадного газу 0,1% через годину людина починає відчувати головний біль, нудоту, запаморочення, при наявності, 0,5% - через 20-30хв. смертельний вплив,    1% – після декількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини дуже сильне або смертельне отруєння.

Якщо все ж не вдалось уникнути отруєння чадним газом, треба негайно викликати швидку. До приїзду медиків потерпілого треба вивести на свіже повітря та послабити його одяг, аби полегшити дихання. Також людині при отруєнні варто піднести до носа змочений у нашатирному спирті тампон та напоїти її міцною кавою або міцним чаєм.

Громадяни! Будьте пильні. Запобігти надзвичайним ситуаціям дуже просто: завжди пам'ятайте про необхідність суворого дотримання правил безпеки при користуванні газовими приладами. Цінуйте своє життя та життя оточуючих вас людей – дотримуйтесь правил безпечного користування газом. При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104.