Коли системи централізованого опалення вимкнені на літній період, а погода за вікном оставляє бажати кращого, в приміщеннях висотних будинків, дуже часто джерелом тепла для їх мешканців стає звичайна газова плита (ввімкнені конфорки, відкрита духова шафа). Але такі дії несуть в собі велику небезпеку.

Газові плити в побуті призначені для приготування їжі, але аж ніяк для обігріву приміщень. Так що ж відбувається коли ми вирішуємо погрітися за допомогою газової плити? Зі шкільних уроків хімії ми всі знаємо, що для того щоб відбувалася хімічна реакція горіння необхідний кисень. Так для згоряння 1 куб. м природного газу метану (СН4) необхідно 2 куб. м кисню (О2) або близько 10 куб. м повітря При повному згорянні газу, якщо на 1 молекулу метану приходиться дві молекули кисню, утворюється вуглекислий газ СО 2 (двоокис вуглецю).

При неповному згорянні газу при недостатній кількості кисню утворюється СО (окис вуглецю)– чадний газ.

При правильному горінні газу полум’я спокійне, блакитно-зеленого кольору, довжина язичків однакова у всіх отворах пальника. При неповному згоранні полум’я має витягнуту форму і жовто-оранжевий колір. Коли ми, для того, щоб обігрітися, запалюємо всі конфорки на газовій плиті та ще й духову шафу, звісно ж, обмеживши приток свіжого повітря до приміщення (а цьому “допомагають” герметичні металопластикові вікна та герметичні так звані “бронедвері, що мають ущільнюючі гумові прокладки), то в такому випадку в зоні горіння дуже швидко не буде достатньої кількості повітря. Газ буде згорати не повністю, так як частина його горючих компонентів не зможе вступити в хімічну реакцію. Беручи до уваги те, що газова плита в такому режимі споживає за годину приблизно 1,4 куб. м газу та помноживши на кількість необхідного повітря, можемо визначити на який час в герметично зачиненому приміщенні вистачить повітря.

Чадний газ без кольору, без запаху, легко розчиняється в повітрі, дуже отруйний.

Небезпечні властивості чадного газу обумовлені тим, що він витісняє кисень з оксигемоглобіну крові і вступає в сполуку з гемоглобіном, утворюючи карбоксигемоглобін. Кров стає нездатною переносити достатню кількість кисню з легень до тканин, а через понижений вміст кисню в крові виникає кисневе голодування. При наявності в приміщенні чадного газу 0,1% через годину людина починає відчувати головний біль, нудоту, запаморочення, при наявності, 0,5% - через 20-30хв. смертельний вплив,    1% – після декількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини дуже сильне або смертельне отруєння.

Якщо все ж не вдалось уникнути отруєння чадним газом, треба негайно викликати швидку. До приїзду медиків потерпілого треба вивести на свіже повітря та послабити його одяг, аби полегшити дихання. Також людині при отруєнні варто піднести до носа змочений у нашатирному спирті тампон та напоїти її міцною кавою або міцним чаєм.

Громадяни! Будьте пильні. Цінуйте своє життя та життя оточуючих вас людей – дотримуйтесь правил безпечного користування газом.

При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104.

Адміністрація ПАТ «Донецькоблгаз»