Незважаючи на проведені по ПАТ «Донецькоблгаз» заходи, з підвищення існуючого рівня безпеки при використанні газу у побуті, наприкінці 2018 р., та на початку 2019 р. трапились нещасні випадки, пов’язані з використанням газу у побуті населенням.

Так, 23.11. 2018 р. о 17 год. 45 хв. у приміщені кухні приватного одноповерхового житлового цегляного будинку № 37 по вул. 8 Березня у м. Бахмут стався вибух газу, внаслідок якого загинув власник будинку.

Наслідками аварії є обгоріли стіни та стеля приміщення кухні та коридору; обгорілі двері з коридору в кухню; вибите скло у вікнах зала та коридору; сліди доплавлювання на телевізорі; труп літньої людини у обгорілому одязі.

Ймовірною причиною аварії стала вибухонебезпечна концентрація природного газу, що накопичився у зв’язку з порушенням власником вимог експлуатації газовикористовуючого обладнання та димових і вентиляційних каналів, а саме: отвори решітки витяжної вентиляції були закриті ганчір’ям; оглядовий отвір УГОП-16 не був зачинений захисною кришкою; перед розпалюванням горілки не була проведена перевірка наявності тяги; на димові канали були самовільно встановлені шибери, які на момент аварії знаходились у зачиненому стані; на весь переріз вікна кухні було встановлене цільне скло, що унеможливлює користування  кватиркою.

29.12. 2018 р. о 6 год. 00 хв. до аварійно-диспетчерської служби Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» надійшло повідомлення від чергового ДСНС про вибух у квартирі № 31 5-ти поверхового житлового будинку № 21а по вул. Менделєєва м. Волновахи. По прибуттю аварійною бригадою приладовим методом перевірено загазованість квартири: концентрація природного газу 0%. Кран перед газовою плитою та два крани перед конфорками були у відкритому положенні, зовнішній кран на внутрішньобудинковий газопровід (стояк), який проходить з 1 по 5 поверх, був перекритий службою ДСНС.

Внаслідок вибуху вибиті вхідні двері в квартиру, оплавлена пластмасова вентиляційна решітка кухні, сліди сажі на стінах, стелях та на меблях.

Причиною аварії стало згасання полум’я через залив конфорок газової плити, які користувач залишив без нагляду включеними з ємностями для приготування їжі. В приміщенні кухні не був забезпечений 3-х кратний повітрообмін через зменшення перетину вентиляційного каналу (забита сітка вентиляційної решітки) і закритої фрамуги вікна кухні, що сприяло накопиченню природного газу до вибухонебезпечній концентрації.

14.02. 2019 р. о 20 год. 45 хв. до аварійно-диспетчерської служби Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» надійшло повідомлення від диспетчера ДСНС про аварію, яка відбулася у квартирі № 73 5-ти поверхового житлового будинку № 5 по вул. Захисників України у м. Бахмуті.

По прибуттю бригадою АДС було проведено обстеження та встановлено, що у приміщенні кухні двері відсутні, перший кран по ходу газу у квартирі був у закритому стані, контрольні крани перед газовим обладнанням у відкритому стані, крани конфорок газової плити були закриті. Приладовим методом загазованості в приміщенні не виявлено, фрамуга вікна була частково відчинена у «режимі провітрювання». При перевірці датчика по тязі виявлено, що він був у неробочому стані. Верхню частину кухонного вікна було закрито дерев’яним ролетом.

Наслідками аварії згідно медичних висновків стало отруєння чадним газом мешканки квартири 1988 року народження та її дев’ятирічного сина.

За результатами роботи комісії з розслідування причин даної аварії було встановлене, що монтаж внутрішньої системи газопостачання квартири був виконаний з відхиленням від затвердженої Артемівськім УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» проектної документації - відсутні двері у приміщення кухні.

Причинами нещасного випадку стали несправність датчику зворотньої тяги димових газів газового проточного водопідігрівача та не спрацювання витяжної вентиляції з природним спонуканням кухні для забезпечення 3-х кратного повітрообміну через забиття вентиляційного каналу пилом та жировим відкладенням, та його перекриття навісною шафою. Блок димових та вентиляційних каналів частково знаходиться у зоні вітрового підпору від будови для виходу на дах та супутникових антен.

16.02. 2019 р. о 13 год. 17 хв. до аварійно-диспетчерської служби Слов’янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» надійшло повідомлення від невідомого про вибух у квартирі 31 5-ти поверхового житлового будинок № 11а по вул. Світлодарська, м. Слов`янськ. По прибуттю на місце аварійною бригадою перевірена загазованість  під’їзду, підвалу, квартири: концентрація природного газу 0%. Кран перед газовою плитою, крани перед конфорками були в закритому положенні.

Внаслідок вибуху загинув 72-х річний мешканець квартири, двері в кухню розтрощені, вирвані вхідні двері в квартиру, обгоріли шпалери, скло віконних рам відсутнє, оплавлена пластмасова вентиляційна решітка кухні.

Технічної причиною аварії за результатами розслідування став виток газу на різьбових з’єднаннях в результаті самовільного втручання в систему газопостачання, а саме: встановлення гумотканевого рукава перед газовим лічильником, або від запаленої конфорки газової плити з ємкістю для приготування їжі, яка була залишена користувачем без нагляду. Внаслідок заливу конфорки, полум’я було погашене, почався виток природнього газу та його накопичення під стелею кімнат квартири. Іскра для виникнення вибуху газу могла виникнути внаслідок спрацювання електрообладнання.

З метою запобігання нещасних випадків при використанні газу в побуті, ми закликаємо наших абонентів, шанобливо ставитися до самого комфортному енергоносія, яким по праву вважається природний газ, і нагадуємо основні правила при користуванні побутовими газовими приладами:

 • до робіт з технічного обслуговування, ремонту, заміни газового обладнання залучайте лише працівників спеціалізованих підприємств (горгаз);
 • перед початком користування газовими приладами відкривайте кватирку;
 • перевіряйте тягу в димових і вентиляційних каналах перед кожним розпалюванням і під час роботи побутових газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід;
 • не закривайте грати вентиляційного каналу;
 • не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;
 • використовуйте газові прилади тільки за їх прямим призначенням;
 • приміщення, де встановлені газові прилади, забороняється використовувати для сну і відпочинку;
 • після закінчення користування газом закрийте крани на газових приладах і перед ними.

При виявленні запаху газу в квартирі, в під'їзді, в підвалі і інших приміщеннях необхідно:

 • перекрити крани на газових приладах і перед ними;
 • організувати провітрювання приміщення;
 • не допускати в загазовану зону сторонніх осіб;
 • не користуватися відкритим вогнем, не курити;
 • не включати і не вимикати електроосвітлення, не користуватися електроприладами;
 • викликати аварійну газову службу по телефону 104.

Дотримання правил безпечного користування газом у побуті допоможуть уникнути нещасних випадків!