Несанкціоновані втручання в систему газопостачання - потенційна загроза виникнення нещасних випадків при використанні газу в побуті!

Останнім часом по Україні і зокрема в Донецькій області збільшилася кількість випадків несанкціонованих втручань в систему газопостачання. Згідно вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015г. № 285 (далі по тексту - Правила), заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства господарюючим суб'єктом, що має дозвіл на виконання зазначених робіт, видане центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Правилами передбачено, що власник (балансоутримувач та / або орендар (наймач)) має забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України. Також, власник (балансоутримувач та / або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими і вентиляційними каналами.

Але, всупереч вимогам державних нормативних актів і здоровому глузду, деякі абоненти самовільно проводять установку, переміщення і заміну газового обладнання. Не маючи ніякої технічної освіти і поняття про систему газопостачання, вони наражають на небезпеку себе та оточуючих мешканців будинку.

Так, 09.10.2018р. в м. Краматорську по вул. Хабаровська був виявлений факт несанкціонованого встановлення бездимохідного (з відводом продуктів згоряння в приміщення) проточного газового водонагрівача, що КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ Державними будівельними нормами.

На щастя, цей випадок не став трагічним, тому що перебування людей в закритому приміщенні з концентрацією чадного газу більше 0,1% може привести до летального результата.

Також одним з поширених видів порушень вимог Правил є самовільна заміна мешканцями газових проточних водонагрівачів. При виконанні таких робіт деякі громадяни просто плутають труби і замість газової системи підключаються до водопровідної. Внаслідок чого відбувається заповнення системи газопостачання водою. Для того щоб ліквідувати наслідки таких втручань необхідно проводити комплекс відновлювальних робіт, а якщо вода потрапила в підземний газопровід, то розкопати його, зливати з нього воду, осушувати і тільки після цього проводити відновлювальні роботи.

При цьому буде проводитися технічне обслуговування всієї внутрішньобудинкової системи газопостачання, обладнання та пристроїв, що відключають, а відключеними від системи газопостачання можуть бути кілька будинків і не один десяток споживачів. Всі витрати на відновлювальні роботи відшкодовує винуватець того, що сталося, що в свою чергу значно вище, ніж вартість заміни цього газового приладу працівниками спеціалізованих підприємств.

Працівниками структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз» за період з січня по вересень 2018 р. проведені роботи по ліквідації 8 аварійних ситуацій, причиною яких стало попадання води в систему газопостачання внаслідок неправильного монтажу газових проточних водонагрівачів при їх самовільної заміни. В результаті таких «експериментів» 294 абонентам було припинено газопостачання на час проведення відновлювальних робіт.

Так, 16.03.2018 р. в м. Краматорську по вул. Дружби, в буд.40 була проведена самовільна заміна проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газа залишилися мешканці 18 квартир. Сума збитку, відшкодованого винуватцем, склала 12 260 грн.

27.04.2018 р. в м. Сіверську по вул. Суворова, в результаті самовільної заміни проточного газового водонагрівача жителям двох триповерхових будинків (64 квартири) тимчасово припинена подача газу. Сума збитку, відшкодованого винуватцем, склала 5 137 грн.

04.07.2018 р. в м. Слов'янську по вул. Пушкіна, в буд.7 була проведена самовільна заміна проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газу залишилися мешканці 20 квартир. Сума збитку, відшкодованого винуватцем, склала 5 380 грн.

20.09.2018 р. в м. Бахмуті по вул. Чайковського була проведена самовільна заміна проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газу залишилися мешканці двох п'ятиповерхових будинків (140 квартир). Сума збитку, відшкодованого винуватцем, склала 12 879 грн.

Особливу увагу хочеться звернути на те, що подібні «експерименти» часто призводять до трагедії. Як видно з наведених вище ситуацій незаконні підключення не тільки тягнуть за собою матеріальні збитки, але і несуть потенційну загрозу життю і здоров'ю, а тема безпечного користування природним газом в побуті є дуже актуальною.

З метою привернення уваги громадськості до безаварійної експлуатації систем газопостачання та поліпшення форм і методів пропаганди серед населення правил безпечного і ощадливого використання газу в побуті на підставі наказу ПАТ «Донецькоблгаз» від 28 серпня 2018 р. № 180 управліннями по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» перед початком опалювального сезону з 1 вересня по 1 жовтня 2018 р. проводився «Місячник з пропаганди безпечного і ощадливого використання газу в побуті», в ході якого виконані наступні заходи:

- поширене серед населення 35 987 листівок і пам'яток;

- опубліковано в пресі 11 статей, 64 оголошення;

- проведено інструктажів більше 12 000 абонентів;

- організована трансляція 5 роликів по телебаченню, 31 виступ по радіо і т.д.

За період з січня по вересень 2018 р. газовими службами управлінь з газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» було виявлено 2 269 порушень абонентами вимог Правил, в тому числі 24 порушення пов'язані з самовільним переміщенням газового обладнання, 1720 - з самовільною заміною газового обладнання, 161 - з несанкціонованою установкою газових приладів.

Саме грубе порушення елементарних правил користування газом у побуті є основною причиною всіх нещасних випадків, нерідко з трагічними наслідками. Найхарактерніші серед них - отруєння продуктами згоряння, які найчастіше відбуваються в тих приміщеннях, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згоряння в димохід, а мешканці монтують вентиляційну установку з штучним спонуканням, що призводить до порушення повітрообміну в приміщенні, а також отруєння продуктами згоряння внаслідок самовільного встановлення або заміни газового обладнання, встановленого з порушенням вимог Правил.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, ми закликаємо наших абонентів, поважно ставитися до самого комфортному енергоносія, яким по праву вважається природний газ, і нагадуємо основні правила при користуванні побутовими газовими приладами:

- до робіт з технічного обслуговування, ремонту, заміни газового обладнання залучайте лише працівників спеціалізованих підприємств з оформленням необхідної технічної документації;

- перед початком користування газовими приладами відкривайте кватирку;

- перевіряйте тягу в димових і вентиляційних каналах перед кожним розпалюванням і під час роботи побутових газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід;

- не зачиняйте решітку вентиляційного каналу;

- не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;

- використовуйте газові прилади тільки за їх прямим призначенням;

-приміщення, де встановлені газові прилади, забороняється використовувати для сну і відпочинку;

- після закінчення користування газом закрийте крани на газових приладах і перед ними;

- не користуйтеся балонами зі зрідженим газом в багатоповерхових будинках;

- при заправці балонів скрапленим газом користуйтеся послугами тільки спеціалізованих підприємств;

- не залишаєте балони з газом під впливом прямих сонячних променів, ні в якому разі не допускайте термічного впливу на балони, не вносить балони в приміщення;

При виявленні запаху газу в квартирі, в під'їзді, в підвалі і інших приміщеннях необхідно:

- перекрити крани на газових приладах і перед ними;

- організувати провітрювання приміщення;

- не допускати в загазовану зону сторонніх осіб;

- не користуватися відкритим вогнем, не курити;

- не вмикати і не вимикати електроосвітлення, не користуватися електроприладами;

- викликати аварійну газову службу за телефоном 104.

Дотримання правил безпечного користування газом у побуті допоможуть уникнути нещасних випадків!