Останнім часом по Україні і зокрема по Донецькій області збільшилася кількість випадків несанкціонованих втручань в систему газопостачання. Згідно вимог Правил безпеки систем газопостачання, переміщення і заміну газових приладів і апаратів повинні виробляти спеціалізовані підприємства з урахуванням вимог нормативних актів і внесенням змін в технічну документацію.

Але, всупереч вимогам державних нормативних актів і здоровому глузду, деякі абоненти, вирішивши заощадити кошти, самовільно проводять переміщення і заміну газового обладнання. Не маючи ніякого технічної освіти і поняття про систему газопостачання, вони наражають на небезпеку себе та оточуючих мешканців будинку.

При виконанні таких самовільних робіт по заміні проточних газових водонагрівачів деякі громадяни просто плутають труби і замість газової системи підключаються до водопровідної. Внаслідок чого відбувається заповнення системи газопостачання водою. Для того щоб ліквідувати наслідки таких втручань необхідно проводити комплекс відновлювальних робіт, а якщо вода потрапила в підземний газопровід, то розкопати його, злити з нього воду, осушити і тільки після цього проводити відновлювальні роботи.

При цьому буде проводитися технічне обслуговування всієї внутрішньобудинкової системи газопостачання, обладнання та пристроїв, що відключають, а відключеними від системи газопостачання можуть бути кілька будинків і не один десяток споживачів. Всі витрати на відновлювальні роботи відшкодовує винуватець того, що сталося, що в свою чергу значно вище, ніж вартість заміни цього газового приладу працівниками спеціалізованих підприємств.

У зоні ліцензійної діяльності ПАТ «Донецькоблгаз» в листопаді 2016 року також ще мали місце випадки самовільного втручання в систему газопостачання.

Так, 13.11.2016 р. в м. Бахмут по вул. Чайковського, в б. 85 був проведений самовільний демонтаж проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газу залишилися мешканці 14 квартир. Сума збитку, заподіяного винуватцем, склала 1156 грн.

27.11.2016 р. в м. Бахмут по вул. Зелена, в б. 39 був проведений самовільний демонтаж проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газу залишилися мешканці 10 квартир. Сума збитку, відшкодованого винуватцем склала 1168 грн.

Особливу увагу хочеться звернути на те, що подібні «експерименти» не завжди закінчуються благополучно і часто призводять до трагедії.

Як видно з наведених вище ситуацій незаконні підключення не тільки тягнуть за собою матеріальні збитки, але і несуть потенційну загрозу життю і здоров'ю, а тема безпечного користування природним газом в побуті є дуже актуальною.

Саме грубе порушення елементарних правил користування газом у побуті є основною причиною всіх нещасних випадків, нерідко з трагічними наслідками. Найхарактерніші серед них - отруєння продуктами згоряння, які найчастіше відбуваються в тих приміщеннях, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згоряння в димохід, а мешканці монтують вентиляційну установку з штучним спонуканням, що призводить до порушення повітрообміну в приміщенні.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, ми закликаємо наших абонентів, шанобливо ставитися до самого комфортному енергоносія, яким по праву вважається природний газ, і нагадуємо основні правила при користуванні побутовими газовими приладами:

 • До робіт з технічного обслуговування, ремонту, заміни газового обладнання залучайте лише працівників спеціалізованих підприємств (Управлiнь по газопостачанню та газифiкацiї);
 • Перед початком користування газовими приладами відкривайте кватирку;
 • Перевіряйте тягу в димових і вентиляційних каналах перед кожним розпалюванням і під час роботи побутових газових приладів з відводом продуктів згорання в димохід;
 • Не закривайте його грати вентиляційного каналу;
 • Не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;
 • Використовуйте газові прилади тільки за їх прямим призначенням;
 • Приміщення, де встановлені газові прилади, забороняється використовувати для сну і відпочинку;
 • Після закінчення користування газом закрийте крани на газових приладах і перед ними;
 • Не користуйтеся балонами зі зрідженим газом в багатоповерхових будинках;
 • При заправці балонів скрапленим газом користуйтеся послугами тільки спеціалізованих підприємств;
 • Не залишати балони з газом під впливом прямих сонячних променів, ні в якому разі не допускайте термічного впливу на балони, які не заносите балони в приміщення.

При виявленні запаху газу в квартирі, в під'їзді, в підвалі і інших приміщеннях необхідно:

 • Перекрити крани на газових приладах і перед ними;
 • Організувати провітрювання приміщення;
 • Не допускати в загазованную зону сторонніх осіб;
 • Не користуватися відкритим вогнем, не палити;
 • Не вмикати і не вимикати електроосвітлення, не користуватися електроприладами;
 • Викликати аварійну газову службу по телефону 104.
Дотримання правил безпечного користування газом у побуті допоможуть уникнути нещасних випадків.