Останнім часом в Донецькій області збільшилася кількість випадків несанкціонованих втручань в систему газопостачання. Згідно вимог Правил безпеки систем газопостачання, переміщення та заміну газових приладів і апаратів повинні виконувати спеціалізовані підприємства, з урахуванням вимог нормативних актів з внесенням змін в технічну документацію.

Але, всупереч вимогам державних нормативних актів і здоровому глузду, деякі абоненти, вирішивши заощадити кошти, самовільно проводять переміщення і заміну газового обладнання. Не маючи ніякої технічної освіти і уявлення про систему газопостачання, вони наражають на небезпеку себе та оточуючих мешканців будинку.

При виконанні таких самовільних робіт по заміні проточних газових водонагрівачів, деякі громадяни плутають труби і замість газової системи підключаються до водопровідної. Внаслідок чого відбувається заповнення системи газопостачання водою. Для того щоб ліквідувати наслідки таких втручань необхідно проводити комплекс відновлювальних робіт, а якщо вода потрапила в підземний газопровід, то розкопувати його, зливати з нього воду, осушити і тільки після цього проводити відновлювальні роботи.

Відключеними від системи газопостачання можуть бути кілька будинків і не один десяток споживачів. Всі витрати на відновлювальні роботи відшкодовує винуватець того, що сталося, що в свою чергу значно вище, ніж вартість заміни цього газового приладу працівниками спеціалізованих підприємств.

Так, 17.02. 2020 р. в м. Краматорськ по вул. Н. Курченко, був проведений самовільний демонтаж проточного газового водонагрівача, що призвело до заповнення системи газопостачання водою, в результаті чого без газу залишилися мешканці будинку.

Особливу увагу хочеться звернути на те, що подібні «експерименти» не завжди закінчуються благополучно і часто призводять до трагедії. Незаконні підключення не тільки несуть потенційну загрозу життю і здоров'ю людей, але й тягнуть за собою матеріальні збитки, а тема безпечного користування природним газом в побуті є дуже актуальною.

Саме грубе порушення елементарних правил користування газом у побуті є основною причиною всіх нещасних випадків, нерідко з трагічними наслідками. Найхарактерніші серед них - отруєння продуктами згоряння, які найчастіше відбуваються в тих приміщеннях, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згоряння в димохід, а мешканці монтують вентиляційну установку з штучним спонуканням, що призводить до зворотної тяги.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, ми закликаємо наших абонентів, ставитися з повагою до самого комфортного енергоносія, яким по праву вважається природний газ, і нагадуємо основні правила при користуванні побутовими газовими приладами:

 • до робіт з технічного обслуговування, ремонту, заміни газового обладнання залучайте лише працівників спеціалізованих підприємств;
 • перед початком користування газовими приладами відкривайте кватирку;
 • перевіряйте тягу в димових і вентиляційних каналах перед кожним розпалюванням і під час роботи побутових газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід;
 • не закривайте грати вентиляційного каналу;
 • не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;
 • використовуйте газові прилади тільки за їх прямим призначенням;
 • приміщення, де встановлені газові прилади, забороняється використовувати для сну і відпочинку;
 • у разі встановлення в приміщення газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід, забороняється встановлювати вентиляційну установку з штучним спонуканням;
 • після закінчення користування газом закрийте крани на газових приладах та перед ними;

При виявленні запаху газу в квартирі, в під'їзді, в підвалі і інших приміщеннях необхідно:

 • перекрити крани на газових приладах і перед ними;
 • організувати провітрювання приміщення;
 • не допускати в загазовану зону сторонніх осіб;
 • не користуватися відкритим вогнем, не курити;
 • не включати і не вимикати електроосвітлення, не користуватися електроприладами.
 • викликати аварійну газову службу за телефоном 104.
Дотримання правил безпечного користування газом у побуті допоможуть уникнути нещасних випадків!