У сучасному світі використання природного газу в побуті є невід'ємною частиною життя кожної людини.

Більшість з нас щодня готують їжу, миють посуд, купаються, тощо, використовуючи при цьому всім нам відомі газові прилади: плиту, котел, колонку. Запалюючи газову плиту ми впевнені в тому, що побачимо блакитне полум'я, яким нас забезпечує оператор газорозподільної системи (далі – оператор ГРМ).

Що потрібно для того, щоб газопостачання в нашій квартирі було безперервним, а головне - безпечним? Для цього необхідне систематичне технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкової системи газопостачання (далі – ВБСГ) і газових приладів, які встановлені у нашому житлі.

Як Ви зрозуміли з вищенаведеного, мова в цій статті піде саме про технічне обслуговування ВБСГ.

Підемо по порядку:

Що таке ВБСГ і хто несе відповідальність за їх належну експлуатацію?

Почнемо з того, що відповідно до статті 1 пункту 3 (визначення термінів) Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189 (далі – Закон про ЖКП), до внутрішньобудинкової системи багатоквартирного будинку відноситься: механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення.

Отже, відповідно до термінології, внутрішньобудинова система газопостачання складається з газового обладнання, що встановлено у будинку та комунікацій до цього обладнання.

Безаварійна експлуатація внутрішньобудинкових газопроводів і газового обладнання в житловому фонді забезпечується своєчасним виконанням їх технічного обслуговування та ремонту з дотриманням вимог чинного законодавства.

Згідно з «Кодексом газорозподільної системи» (далі – Кодекс), «Правилами безпеки систем газопостачання» (далі – ПБСГ) - власники газових мереж (балансоутримувачі, управителі, у тому числі побутові споживачі та співвласники/особа, уповноважена на це співвласниками), внутрішньобудинкових систем газопостачання відповідають та забезпечують належну експлуатацію цих мереж та їх складових, зокрема забезпечують їх технічне обслуговування згідно з чинним законодавством.

Що таке технічне обслуговування?

Технічне обслуговування - це комплекс операцій або операція з підтримки працездатності, надійності і безпеки газового обладнання.

Відповідно до статті 5 Закону про ЖКП, в залежності від функціонального призначення, до житлово-комунальних послуг належать:

  • комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
  • житлові послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком, які включають до себе утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема обслуговування внутрішньобудинкових систем.

Отже, ми з'ясували, що технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж відноситься до житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 5.4 глави 5 розділу V ПБСГ, технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.

Разом з цим, відповідно до положень пункту 1.4 глави 1 розділу V ПБСГ – технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі комплексного приладового обстеження, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів електрохімзахисту.

Хто повинен надавати таку послугу і які умови необхідно забезпечити для її виконання?

На сьогоднішній день в Україні діють «Правила безпеки систем газопостачання» (що затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за № 285 від 15.05.2015 р.) якими передбачено, що відповідальність за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами покладається на їх власників. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Згідно з положенням пунктів 1,2 глави 5 розділу III Кодексу, власники (балансоутримувачі, управителі, інші особи), на балансі чи в управлінні яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні), укладають з Оператором ГРМ (Оператор ГРМ - суб’єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління), до об’єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін (далі – акт розмежування) відносно їх ВБСГ. При цьому, межа балансової належності визначається за ознаками права власності на газові мережі чи окремі її елементи. Межа експлуатаційної відповідальності встановлюється на межі балансової належності.

Таким чином, ПАТ «Донецькоблгаз» має укласти по всім об’єктам споживачів акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.

З огляду на той факт, що система газопостачання є об'єктом підвищеної небезпеки, зрозуміло, що особисто балансоутримувач (власник) будинку не може здійснювати обслуговування такої системи. Тому, на виконання вимог чинного законодавства (зокрема ПБСГ) власники ВБСГ, які згідно з актом розмежування відповідають за експлуатацію цих мереж, зобов’язані забезпечити їх технічне обслуговування шляхом укладання відповідного договору із суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт. Крім того, укладання договорів на технічне обслуговування, поточний ремонт ВБСГ передбачено Кодексом (пункт 2 глави 1 розділу III) та положеннями законів України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189 та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Чи потрібно платити за технічне обслуговування?

Згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Обов’язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території» (№ 190 від 27.07.2018 р.) включені роботи з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем газопостачання, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Також, слід зауважити, що у «Тимчасовій методиці визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу» (що затверджена постановою НКРЕКП № 389 від 14.06.2018 р., та набрала чинності 18.01.2019 р.) витрати на технічне обслуговування ВБСГ не закладені до розрахунку тарифу (тобто, до розрахунку тарифу ПАТ «Донецькоблгаз» витрати на технічне обслуговування ВБСГ не закладені).

Виходячи з цього, однозначно зрозуміло, що послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту надаються виключно на платній основі, відповідно до укладеного договору.

А якщо власник багатоповерхового житла не хоче укладати такий договір?

Згідно вимог чинного законодавства, у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту ВБСГ у багатоповерховому будинку, розподіл природного газу припиняється.

Таким чином, для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання в житлових багатоквартирних будинках, та на виконання вимог чинного законодавства України, власникам (балансоутримувачам, управителям) внутрішньобудинкових систем газопостачання необхідно укласти з ПАТ «Донецькоблгаз» договори на технічне обслуговування системи газопостачання (газопроводи і газове обладнання).

 

Звертаємо увагу, що всі статті Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом (Закон набирає чинності з 1 травня 2019 року). Цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, у тому числі з газопостачання. А це в свою чергу означає, що зі вступом в дію закону ЖКП, вступають в силу і всі зазначені вище положення «Кодексу газорозподільних систем».